Projektový den mimo školu : Hlinsko – Betlém a Veselý Kopec

V úterý 15.9. se žáci naší školy zúčastnili edukačního programu „Jak se dříve stavělo aneb od stromu až k domu“ – seznámili se s tradičním lidovým stavitelstvím na Českomoravské vrchovině od druhé poloviny 18.st. Dozvěděli se, co předcházelo samotnému stavění roubeného domku, jaký byl průběh stavby. Během přednášky si vyzkoušeli ruční nářadí na opracování dřeva, prakticky se seznámili s používaným materiálem ke stavbě. Podívali se na výrobu nepálených cihel – vepřovic a na výrobu štípaného šindele a slaměných došků. Poté si prošli celou památkovou zónu Betlém. Pak následoval přejezd autobusem z Hlinska na Veselý Kopec. Při prohlídce  skanzenu Veselý Kopec  si žáci ověřili všechny nové neznámé pojmy např. vepřovice, šindel, došky, roubenka vyhledávali je při procházce mezi stavbami. Seznámili se s životem na venkově. Prohlédli si jednotlivé chaloupky a průvodce žáky seznámil se zajímavosti ze života drobných zemědělců od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Na závěr žáci vypracovali pracovní listy zaměřené na lidovou architekturu. 

 

Tento projektový den mimo školu byl realizován a dotován z projektu Šablony II: KUBA – Když učení baví, r.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0015157. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento projektový den mimo školu byl realizován a dotován z projektu Šablony II: KUBA – Když učení baví, r.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0015157.    

 

 

 

 

Mgr. Marie Lexová | 28.9.2020

Kalendář událostí

Přihlášení

Jméno

Heslo